Aziz Nesin, Madımak Katliamı sonrası böyle konuşmuştu: ‘Hiçbir dinde böyle bir olay yoktur!’

Tarihi eşiklerden birisi olan Sivas Madımak Katliamı’nın bugün 31’inci yıl dönümü. O gün hayatını kaybedenler için, başta Sivas olmak üzere birçok kentte anma düzenleniyor.

Katliamın 31. yıldönümünde, canını son anlarda kurtaran yazar Aziz Nesin’in, olaydan sonra yaptığı basın toplantısındaki vurgular bir kez daha gündem oldu. 

“BUNLAR MÜSLÜMAN! NEYİN MÜSLÜMANI?”

Aziz Nesin, o toplantıda katliama giden süreci ve sonrasında yaşananları şu sözlerle anlatmıştı: 

“Onbinlerce, yüzbinlerce yığın, ‘şeriat isteriz’ diye bağırıyor. Ve devlet sesini çıkarmıyor, ‘Aziz Nesin suçludur’ diyor. Bu açık açık söylüyorum alçaklıktır. Yazın bunu benim mahkum etsinler böylece. Ben rahatlayaım. Basın olarak siz de suçlusunuz. Yalan haberleri kaynak aldınız. O bir zorunluluktu tabi, çareniz yoktu. Devletin adamına, Başbakana, İçişleri Bakanı’na Cumhurbaşkanı’na inandınız. Hepsi yalan söyledi. Burada en önemli nokta ‘İslamlık istiyoruz’, ‘Şeriat istiyoruz’ diye 8 buçuk saat gırtlakları patlayana kadar bağıran insanlardır. Buna dikkat etmiyorlar, ‘Aziz Nesin tahrik etti!’. Diyelim ki ben ettim, etmediğim ortada, kasetler var. Ben tahrik ettimse o insanları yakmak mı gerekir?

Küçücük kızlar ‘Biz yanıyoruz’ diyor. ‘O…ular yanın’ diye sopalarla karşı geliyorlar. Bunlar Müslüman! Neyin Müslümanı, hiçbir dinde böyle bir olay yoktur. Bunları mazur gören bir devlet adamı da yoktu dünyada. Bir modeldir bu.”

CUMHURİYET’İN MANŞETLERİ HAFIZALARDA

Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen katliam sonrası ilk 4 boyunca Cumhuriyet‘in manşetleri ülke genelinde ses getirmişti.

İşte Cumhuriyet’in Madımak Katliamı sonrası manşetleri…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir